Starting Times for the Seniors' Championship on 18th May 2018

See below for the start times for the ERUGC Seniors' Championship at Hull Golf Club on Friday 18th May 2018.

Time  Name CLUB H/CAP
9:00am Gary Sharp Boothferry 6
Chris Clarkson Brid Links 8
     
9:10am Peter Robertson Beverley 11
Andrew Delgaty Brough 13
Howard Palmer Hornsea 10
9:20am Dennis Wright Burstwick 23
Ken Jackson Cottingham 23
Graham Bullock Cave Castle 21
9:30am Steve Johnson The KP 21
Andy Steward Burstwick 22
Terry Groom Cottingham 20
9:40am Pete Hilton Burstwick 22
John Wagland Cottingham 20
Keith Bryan The KP 18
9:50am Colin Prince Cottingham 19
Peter Goodwin Cave Castle 17
Ron Wicks Burstwick 20
10:00am Steve Devine Cottingham 18
Tony Jackson Hull 15
Steve Lidgett Cave Castle 17
10:10am Allan Craig Hull 17
Rhyl Jones Hessle 16
Steve Holliday Cottingham 15
10:20am John Britton Hessle 16
Stephen Bates Cottingham 15
Dave Henderson Cave Castle 16
10:30am      
     
     
10:40am Kenneth Hunt Cottingham 14
Shaun Kavanagh Hessle 14
Michael Dawson Filey 14
10:50am Harold Kaye Hull 14
Roger Brown Filey 13
Steven Parkinson Cottingham 13
11:00am Gerry Nielsen Hull 14
Robert Chambers Filey 13
John Canova Hessle 13
11:10am Kit Chapman Hessle 12
Graham Fisher Hull 13
Paul Palmer The KP 12
11:20am Andrew McAlpine Hull 13
Peter Blenkinsop Cottingham 16
Mike Atkinson Filey 12
11:30am Grant Shayler Cottingham 12
Erik Sologub The KP 11
Mike James Hull 12
11:40am John Chambers Hull 13
Jim Crichton Cottingham 14
John Burns Cave Castle 12
11:50am Allan Birch Cottingham 11
John Bell Cave Castle 11
John Riley Hull 11
12:00pm Freer Boddy Cave Castle 11
Kevin Fitzsimons Ganstead 10
Andrew Webster Beverley / Ganton 10 
12:10pm Mark Tomlinson Ganstead 10
John Nicholson Ganton 13
Barry Peasgood Hornsea 9
12:20pm      
     
     
12:30pm P. Rutterford Hessle 8
David Stokes Boothferry 8
Graham Brackenbury Beverley 8
12:40pm Shaun Neill Skidby Lakes 8
Rob Wilson Hull 8
Simon Monsey Scarborough NC 7
12:50pm John Robinson Beverley 7
Chris Stanley Scarborough NC 7
Dave Greenwood Boothferry 6
1:00pm John Holmes Beverley 9
John Grant Hull 6
Paul Draycott Scarborough NC 6
1:10pm G. Kynman Beverley 6
Matt Moore Hessle 6
Brian Witty Scarborough NC 6
1:20pm David Weatherall Beverley 6
Paul Kaye Brough 6
Rod Shimwell Hessle 5
1:30pm Peter Curry Ganstead 5
Phil Harrison Hull 5
Andy Greetham Hessle 5
1:40pm      
     
     
1:50pm Tony Hill Ganton 1
Andy Woodhead Hessle 2
Bob Mason Filey 7
2:00pm Mark Shreeves Hull 4
Phil Scott Hessle 4
Steve Pybus Ganton 1
2:10pm Jonathan Coggin Hull 4
Ian Stephenson Ganton 5
Richard Norton Beverley 0
0 Comments

Hornsea win the 2018 Team Championship!

Hornsea crowned victors in 2018

 

A picture post card sky and the North Bay resembling a mill pond greeted this year’s entrants of the East Riding Union’s Team Championship at Scarborough North Cliff GC.

 

Read more here...

Starting Times for the Team Championship on 6th May 2018

See below for the start times for the ERUGC Team Championship at Scarborough North Cliff on Sunday 6th May 2018.

Time  Name CLUB H/CAP
7.30 & 12.30   Andy Woodhead Hessle 1 3
Simon Boddy Scarborough NC 0
Liam McClachlan Filey 4
7.40 & 12.40   Joe Allenby Hessle 1 ?
Andy Allcock Scarborough NC 3
Jonny Pickard Filey 5
7.50 & 12.50   Ben Bormon Hessle 1 ?
Tom Duck Scarborough NC 2
Ian Nichol Filey 5
8.00 & 13.00   Rod Shimwell Hessle 2 ?
Matt Raybould Bridlington Belvedere 0
Daryl Tate Bridlington Links 3
8.10 & 13.10   Nick Taylor Hessle 2 ?

Nick Raybould

Bridlington Belvedere 1
Chris Clarkson Bridlington Links 8
8.20 & 13.20   Luke Ashford Hessle 2 ?
Steve Raybould Bridlington Belvedere 1
Gary Hyde Bridlington Links 7
8.30 & 13.30   Steve Pybus Ganton 1
Chris Ingle Kilnwick Percy 3
Jon Samuel Hull 1 0
8.40 & 13.40   Luke Jenkinson Ganton 4
Matthew Fairy Kilnwick Percy 5
Ricky Boniface Hull 1 0
8.50 & 13.50   Sam Pottage Ganton 4
Kevin Cliff Kilnwick Percy 5
Martin Osborne Hull 1 2
9.00 & 14.00   Ben Ratcliffe Hull 2 2
Luke Robinson Hornsea 1 0
James Halford Cottingham Parks 6
9.10 & 14.10   Mike Wray Hull 2 3
Jack Maxey Hornsea 1 1
Mike Robson Beverley 2
9.20 & 14.20   Dave Tarbottom Hull 2 3
Leigh Gawley Hornsea 1 1
Dave Jackson Beverley 2
9.30 & 14.30   Sam Middleton Hornsea 2 4
Steve Sorrenson Burstwick 5
Neil Burnley Beverley -2
9.40 & 14.40   Nathan Wright Hornsea 2 5
Jon Giles Brough 8
TBC Boothferry ?
9.50 & 14.50   Rees Brown Hornsea 2 5
Alan Key Burstwick 6
Joe Singer Cottingham 6
10.00 & 15.00   Anil Panasar Brough 3
TBC Boothferry ?
Dave Thompson Burstiwck 8
10.10 & 15.10   Kye Steventon Brough 6
Shaun Neill Cottingham Parks 9
TBC Boothferry ?
0 Comments

Fantastic exposure for your business with the East Riding Union!

The ERUGC has come up with a fantastic marketing opportunity for businesses in the Hull and East Riding area. YOUR business can be on the headline of one of our coveted 'Major' trophy competitions for 2018.

 

As with many Unions, sponsorship helps the East Riding in many ways, not least the injection into an event much like you see when watching golf on TV, for example The HSBC Championship, The BMW Championship, The Honda Classic, etc.

 

Above is the 2018 sponsor of the East Riding Amateur Championship

 

Our attractive sponsorship packages (which can be sent to you via email) are negotiable and the costs per event are for guide only and in return we would like to offer you and your organisation some of the following benefits:

  • Competition headline, for example: The BMW ERUGC Open Championship
  • Small press exposure with Hull Daily Mail and the Hornsea and Holderness Gazette
  • Advertising on the day, for example: registration desk, notice boards, on course bankers, etc
  • Advertising in our dinner and yearly programme
  • Logos on our website including entry, results and tee times pages
  • Up to four ERUGC dinner invitations, this year or next
  • Free entry into one of our members' meetings (for two people)
  • Free fourball at the sponsored event course
  • Anything else you may require not listed (subject to availability and cost)

If you are interested in this brilliant opportunity please click the button below to get in contact with Chris Clarkson, our Competition Secretary to arrange a meeting.

The East Riding Annual Dinner at the Willerby Manor Hotel

EAST RIDING UNION OF GOLF CLUBS

70th ANNUAL DINNER

 

at the 

 

WILLERBY MANOR HOTEL

FRIDAY 23RD MARCH 2018

 

G. Stephen Thornton Esq

PRESIDENT

 

Reception 7pm for 7:45pm

Dress Code: Black Tie

 

 SPEAKERS

 

THE PRESIDENT OF THE YORKSHIRE UNION - ERIC WAINWRIGHT ESQ

 

TO RESPOND & PROPOSE THE TOAST ‘OUR GUESTS’

THE PRESIDENT OF THE EAST RIDING UNION - G. STEPHEN THORNTON ESQ

 

GUEST SPEAKER

JOHN HEML ESQ

 

TOASTMASTER - JOHN M. DEEMING ESQ

 

Tickets £30 each

 

Tickets available from Ashley Pheasant - apheasant26@googlemail.com - Tel: 07827 298978

 

CHEQUES PAYABLE TO ERUGC IN ADVANCE PLEASE

0 Comments

East Riding end 23 year wait to claim YUGC Junior Team Championship

The East Riding Under 18 Six Man Team did Steve Raybould very proud last week at Sitwell Park by winning the YUGC Team Championship for the first time in 23 years!

 

The team consisted of Tom Duck, Jack Maxey, Joe Allenbym Ben Ratcliffem Lewis Hunt and Oliver Beckett, see how the match played out by clicking here.

Alan Wright wins the 2017 ERUGC Men's Matchplay Final at Ganton!

Alan Wright has won the 2017 East Riding Union Men's Matchplay with a courageous 1 hole victory over 36 holes at Ganton Golf Club against fellow Hessle member Andy Woodhead!

 

Read the full report here.

Starting Times for the ERU Millennium Championship on 2nd September 2017

See below for the start times for the Millennium Championship at Springhead Park on Saturday 2nd September.

 

Time Name Club

12:00

A. Gagg

A. R. L. Tyler

T. Barron

Springhead 1

Brough 2

Hornsea 3

12:10

C. Chapman

S. J. Colebrook

J. Palmer

Springhead 2

Brough 3

Hornsea 1

12:20

P. Haddon

P. Kaye

R. Meggison

Springhead 3

Brough 1

Hornsea 2

12:30

S. Bennet

W. Robinson

W. Flannigan

Scarborough NC 1

Boothferry 2

Hull 3

12:40

M. Walker

I. Thompson

C. Wilson

Scarborough NC 2

Boothferry 3

Hull 1

12:50

D. Blakemore

R. Hogg

G. Sutton

Scarborough NC 3

Boothferry 1

Hull 2

13:00

A. Giles

O. Wilkes

J. Garthwaite

Burstwick 1

Ganstead Park 2 

Bridlington Links 3

13:10

G. Spears

L. Tunstall

M. Whitehead

Burstwick 2

Ganstead Park 3

Bridlington Links 1

13:20

J. Todd

N. Lucas

P. Gazely

Burstwick 3

Ganstead Park 1

Bridlington Links 2

13:30

S. Rockyard

C. Long

J. Layton

Cave Castle 1

Driffield 2

Hessle 3

13:40

G. Baker

S. Addy

D. Digby

Cave Castle 2

Driffield 3

Hessle 1

13:50

R. Bird

A. Crawford

A. Wilkinson

Cave Castle 3

Driffield 1

Hessle 2

14:00

G. Goddard

J. Barrett

A. Jozefowicz

Flamborough 1

Filey 2

The KP 3

14:10

B. Ackers

G. North

C. Ingle

Flamborough 2

Filey 3

The KP 1

14:20

G. Hodgeson

I. Nichol

S. Johnson

Flamborough 3

Filey 1

The KP 2

0 Comments

Starting Times for the Boys' Championship on 3rd August 2017

See below for the start times for the Boys' Championship at Hainsworth Park on Thursday 3rd August 2017.

 

Time Name Club
8:30 & 13:20

J. Allenby

T. Duck

J. Maxey

Hessle

Scarborough NC

Burstwick

8:40 & 13:30

L. Hunt

J. Tarbotton

B. Ratcliffe

Burstwick

Hull

Hull

8:50 & 13:40

J. Bancroft

D. Swales

O. Beckett

Boothferry

Cottingham Parks

Bridlington

9:00 & 13:50

B. Wright

A. Tidder

M. Masucci

Bridlington

Burstwick

Scarborough NC

9:10 & 14:00

G. Davies

M. McDonnell

J. Hodgson

Scarborough NC

Hornsea

Hull

9:20 & 14:10

H. Giles

T. Benson

T. Blake

Burstwick

Scarborough NC

Beverley

9:30 & 14:20

W. Marshall

B. Marshall

M. Walker

Hornsea

Bridlington

Scarborough NC

9:40 & 14:30

G. Bell

W. Storr

T. Thornton

Scarborough NC

Hull

Bridlington

9:50 & 14:40

A. Hewitson

H. Brompton

N. Masucci

Burstwick

Bridlington

Scarborough NC

10:00 & 14:50

H. Rogers

M. Moore

G. Clark

The KP

Scarborough NC

Hull

10:10 & 15:00

L. Bean

L. Thornton

M. Brompton

Cottingham Parks

Hull

Bridlington

10:20 & 15:10

S. Blades

G. Milner

C. Beck

Beverley

Brough

Cottingham Parks

2 Comments

Starting Times for the Amateur Championship on 30th July 2017

See below for the start times for the Amateur Championship at Hessle on Sunday 30th July.

 

Any additional entries, please call Chris Clarkson, Competition Secretary, on 07817 564171. Thank you.

 

Time Name Club

 

7:40 & 12:40

 

-

Charlie Milner

Chris Clarkson

-

Hull

Brough

 

7:50 & 12:50

 

-

Callum Skinner

Phil Scott

-

Cave Castt

Hessle

8:00 & 13:00

Greg Tinker

Tony Allenby

John Giles

Hessle

Hessle

Brough

8:10 & 13:10

Dan Gibson

Danny Norton

Matt Richardson

Boothferry

Hornsea

The KP

8:20 & 13:20

M. Bradley

Jon Thorpe

Jamie Bancroft

Hessle

Boothferry

Boothferry

8:30 & 13:30

Daryl Tate

Steve Lynch

Reece Brown

Bridlington Links

Boothferry

Hornsea

8:40 & 13:40

Ricky Boniface

Andy Lockwood

Will Webster

Hull

Hessle

Cottingham

8:50 & 13:50

Ben Borman

Andy Woodhead

Andy Alcock

Cottingham

Hessle

Scarborough NC

9:00 & 14:00

-

Joe Allenby

Tom Duck

-

Hessle

Ganton

9:10 & 14:10

Ryan Gray

Alan Wright

Simon Boddy

Driffield

Hessle

Scarborough NC

 

9:20 & 14:20

 

Dan Digby

Lewis Blanchard

Matty Raybould

Hessle

Hessle

Bridlington

0 Comments